Dobrodosli! Naš prvi post posvećen je problemu ugrožavanja životne sredine. O tome kako je u sprečavanju toga učestvovala umetnost i kakve ona veze ima sa morem, možete pročitati u nastavku.
Sve više se pažnje posvećuje ekologiji i poboljšanju uslova života. Sigurno Vam je poznato da je u Italiji obavezno recikliranje, nekoliko godina unazad. U ovoj zemlji je pokrenuta još jedna inicijativa, kako bi se uticalo na kvalitet života na našoj Planeti.
Ribar Paolo Fanćuli, iz primorskog mesta Talamone(Toskana), ceo život plovi morem Mediterana i bavi se ribolovom. Ova oblast je prilično bogata različitim vrstama ribe, od kojih su neke i vrlo retke, što je dovelo do pojave krivolova. Ilegalni ribolov je izazvao kod ribara, koji je ceo život proveo na ovom mestu, potrebu da zaštiti svoj dom i sačuva prirodno stanište riba, ali i morsku travu koja čini „pluća“ planete. U tome nije podržan od strane lokalne vlasti, a u jednom trenutku mu je čak i zabranjeno da prodaje svoj ulov. Najveći protivnik njegovom radu je morska mreža koju ribolovci ilegalno spuštaju na dno mora, čime uništavaju ekosistem(Fanćuli koristi drugačije metode, koje ga ne ugrožavaju).
Kako bi ih u tome sprečio, ribar odlučuje da onemogući spuštanje mreže na dno, i to-skulpturama. Ovaj put, 2012. godine, ga je vlast u Toskani podržala i spušteni su mermerni blokovi koji otežavaju ilegalni ribolov. Ipak to nije onemogućilo kočarenje.
Podržao ga je Franko Baratini, vlasnik kamenoloma Mikelandjelova špilja i skulptor i donirao sto mermernih blokova, od kojih su nastale skulpture. Izvodili su ih besplatno umetnici iz Italije, ali drugih zemalja: Emili Jang, Masimo Katalani i drugi. Proces spuštanja skulptura finansiran je prikupljanjem donacija. Postavljene su na udaljenosti od po četiri metra, u krug. One tako, formirajući „podvodni muzej“, sprečavaju da se mreže spuste na dno mora i otežavaju krivolov.
O ovom ribaru, koji je pomoću umetnosti zaštitio morski svet, napisana je knjiga, a moguće je i obići ova umetnička dela pod vodom.
Ostaje pitanje da li će i šta iskazati i preneti, nekome ko će potencijalno pronaći mnogo godina kasnije, ove skulpture koje sada štite život na Zemlji.
Šta mislite o ovakvoj inicijativi? Da li opravdavate „korišćenje“ umetnosti u ovakve svrhe? Pišite nam i delite svoje mišljenje u Chat-u! Ukoliko i sami imate ovakve ideje i projekte i želite da ih prikažete putem našeg sajta, ili bilo kakva pitanja, pišite nam na mail umetnostradiodrzivosti@gmail.com.
Comments